top of page
lundberattar_logo_2.png

FÖLJ OSS PÅ

FACEBOOK

SprbkSkåne_2.png


DAGS IGEN FÖR ÅTTONDE ÅRET!
Songwriterfestivalen Lund berättar 2024

 

Lördag 20 januari kl 13-21:
40 låtskrivare bjuder på två egna visor/songwriterlåtar

OBS: Barnvistävling kl 11-12!
Ta med barnen och rösta fram vinnaren

Plats: Stadshallen i Lund
Fri entré!

Den unika festivalen för nyskrivna tonsatta berättelser, dvs visor och singersongwriting.

Den unika mötesplatsen för sångskrivare med publik!

40 sångskrivare 
framför 80 nyskrivna sånger
på en dag.
 
Fri entré!
 

ÅRETS ARTISTER kl 13 - 21
 

                Från kl 13                        

Robert Mellblom
Per Rehnberg

Sara Diana & Jonatan Almfjord
Erik Jonasson
Oskar & Frida
Lilja Bergquist
Lars Kulneff
Mattias Bogefors & Patrik Dunmar
Rick Titrö  
Isabell Dahlberg

Från cirk
a kl 15

Vide Kinnander
Sonja Skibdahl
Johanna Lindeskog

 Gunnar Svebring
Ulrika Tajthy
Chris & Erik
Ludvig Kjaer Helgstrand
D.A.S.T. Stina Willqvist
Martin Ljungström & Ville Rautiainen
Jonas Carping

Från cirk
a kl 17  

Linda Nordén
Staffan Wester
Maria Engqvist
Mao Zybamba
Bodil Frendberg & Harry Lanham
Johannes Antreski
Wilma Björkgren
David Lindaos kvartett
Hilma Phalén
Trio CoraSon Moreno
John Ström

Från cirka kl 19

Danne Falck
Kiki Nilsenius
Carolina Calderón, Kristofer Lidberg & Erik Gidlund
Jacob Sundberg
                        Jöran Fonart                        
Olof Samuelsson & Eskil Fagerström
Trio Atajo
Jan Hammarlund
Annika Fehling

 



FINALISTERNA I BARNVISTÄVLINGEN kl 11 - 12
Ta med barnen och kom och rösta fram vinnare!
Fri entré

 
Linda Nordén
Lars Kulneff
Robert Mellblom
Danna Falck
Magnus Attnäs
Arrangeras i samarbete med stöd av Vinterlund/Visit Lund AB,
i samarbete med Tora Vega Folkhögskola i Lund och Åkarp,  
Carolina Calderon Kultur & Integration,
Torgets bakficka, Taperia & Bryggeri samt ABF.

 

--

2023 års program se här nedan.

PROGRAMMET 2023 SE NEDAN.
( med res. för ändringar eller förskjutningar i programmet )

                                          

Fredag 13 januari 18-23.30                                                              


18-19

Jacob Sundberg, Malmö
David Henningsson, Lund                                            

Dante Lärka, Skartofta
Torah Christina Beijbom & Ulf Allgulin, Lund  
Matteo Lammarrone, (Italien), Göteborg/Kungälv         

19-20

Martin Ljungström & Ville Rautiainen, Lund             

Bodil Frendberg och Harry Lanham, Lund                  
Olof Samuelsson, Kävlinge
Emil Andreassen, Fredrikstad/Kungälv
Bente Dahlander, Angered, Kungälv

20-21

Rick Titrö, Malmö - med gästarist                               

Sebastiao Miranda (Portugal) Lund

Isa Johansson, Lund

Mao Zybamba, (Bukina Faso) Ystad
Mathias Bogefors, Lund                                               


21-22

Patrik Dunmar, Lund

Gunnar Svebring, Lund
Marita Nilsson, Staffanstorp
Tarek Alhamwi (Syrien) Lund

John Ström, Malmö


22-23

Tomas Jimeno (Kuba) Lund

Emilia Remmert, Vara/Kungälv

Staffan Wester, Malmö

Michael Klinke / Lizette Klinke, Köpenhamn DK
 



                   

Lördag 14 januari 18-23.30                                       

 

18-19

Linus Wiberg, Öland

Joakim Löfgren, Västervik

Lovisa Hagström, Göteborg
Robert Mellblom

Jonathan Jottra Ljungberg, Göteborg

19-20
Linda Nordén, Lund

Katarina Hemlin, Göteborg/Kungälv
Ivan Rosin, Karlskoga/Kungälv

Eli Wadst, Göteborg

Christian Airikka, Göteborg m Tea Rüsslander    

20-21
Sara Elira Ebenfelt, Malmö

Orvar Stenberg/Kungälv
Johannes Antreski, Malmö                                           
Cafuzo duo (Chile/Mexiko)  Malmö      

Sonia Skibdal, Skurup

21-22

Kiki Nilsenius, Landskrona

Carolina Calderón (Chile/Malmö) Buster Blaesild (Danmark) Malmö/Svalöv

Murre Ericsson, Västervik
Yehya Najem (Jordanien) Lund 

Emma Larsson, Eslöv

22-23
Lana Oudeh (Syrien) Lund, Yehya Najem (Jordanien) Malmö och Bader Debs (Syrien) Malmö

Danne Falck, Löddeköpinge

Jonas Carping, Lund

Maud Lindström, Göteborg/Kungälv

                                                      


FRI ENTRÈ

Arrangeras i samarbete med stöd av
Vinterlund/Visit Lund AB, i samarbete med Folkhögskolan Hvilan i Lund, Carolina Calderon Kultur & Integration, Torgets bakficka, Taperia & Bryggeri och ABF.

 

lunds-kommun-logo.png
Carolina_Calderon.jpg
bottom of page